Tajemnicze Góry Świętokrzyskie

Najstarszymi górami w Polsce są Góry Świętokrzyskie. Wznoszą się one prawie w centrum Polski. Są to góry niskie i dlatego tak łatwo dostępne dla turystów. Najwyższym szczytem jest Łysica. Kryją w swym wnętrzu wiele tajemnic. Najciekawsze z nich to jaskinie i mroczne podziemia. Większość z nich odkrywana jest przez przypadek. Do takich miejsc należy Jaskinia Raj (http://wikipedia.org). Jest ona najpiękniejszą z ponad tysiąca jaskiń w Polsce. Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Wnętrze jest odpowiednio oświetlone, dzięki czemu dokładnie można zobaczyć nacieki – stalagmity i stalaktyty. Zwiedzanie połączone jest z obejrzeniem ekspozycji muzealnej w pawilonie przed wejściem do podziemnych korytarzy.

W Górach Świętokrzyskich na pewno znajdziemy ciszę i spokój. Szlaki turystyczne nie są aż tak przeludnione jak bieszczadzkie czy tatrzańskie. Poza tym każdy nawet mało wprawiony turysta jest w stanie pokonać wyznaczone trasy. Nie ma tutaj zbyt stromych podejść i trudnych odcinków. Dodatkowym atutem jest baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl). Liczne hotele i gospodarstwa agroturystyczne oferują komfortowe noclegi, w nowocześnie wyposażonych pokojach. Na terenie Gór Świętokrzyskich powstał Park Narodowy. Chroni on takie pamiątki i obiekty jak wspomniana już Jaskinia Raj, czy Wiekowy Dąb Bartek – najstarsze drzewo w Polsce. Według informacji może on liczyć nawet 1200 lat.

Można również oddać się zwiedzaniu zabytków. Najciekawszym chyba jest Klasztor na Łysej Górze. Wcześniej mieścił się w nim ośrodek kultu Słowian. Przechowywane są tutaj relikwie drzewa Świętego Krzyża. W pobliskim Bodzentynie znajdują się ruiny zamku, który niegdyś stanowił część umocnień miasta. Przyjeżdżając w Góry Świętokrzyskie warto trochę czasu przeznaczyć na zwiedzanie sąsiednich okolic. W Świętej Katarzynie zobaczymy ślady pogaństwa, ponieważ w tej wsi mieszkały według legendy czarownice i odprawiały tutaj swoje czary. U podnóża Łysej Góry zwiedzimy natomiast Centrum Kulturowo–Archeologiczne i zobaczymy jak wytapiano żelazo w tradycyjnych dymarkach. Góry to nie tylko szlaki turystyczne, to również ciekawe miejsca, historia i tradycje. Przyjazd tutaj to gwarancja dobrego wypoczynku i relaksu dla każdego. Bez względu na to jaka forma aktywności najbardziej nam odpowiada, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz