Salonik Czterech Muz – centrum obornickiej kultury

Oborniki Śląskie, chociaż niewielkie, mogą się pochwalić kilkoma naprawdę cennymi wydarzeniami kulturalnymi, które dzięki rozbudowanej bazie noclegowej można podziwiać cały rok. Dobry i niedrogi nocleg znajdzie się tu zarówno w „standardzie studenckim”, jak i nieco wyższym, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Oborniki Śląskie.

Salonik Czterech Muz to chyba najbardziej szacowne z nich, ponieważ pamięta jeszcze okres PRL. Został założony w latach 80 przez Ryszarda Wójcickiego i jego żonę. Początkowo jego działanie było wspierane przez miejscową spółdzielnię mieszkaniową, a od kilku lat tą rolę przejęły na siebie władze miejskie. Współpracuje także z miejscowym ośrodkiem kultury. Salonik od początku został wyposażony tak, aby współgrał z duchem prowadzonych tam imprez. Są tam zatem XIX-wieczne meble, dekoracje i obrazy. Wszystko jest utrzymane w jednolitej kolorystyce. Niektóre ze spotkań są prowadzone przy blasku świec, co dodaje im wyjątkowości. Salonik od lat przyciąga artystów krajowych i zagranicznych, przez co można go postawić w jednym rzędzie z podobnymi miejscami w większych miastach.

Obecnie prowadzącą spotkania kulturalne jest Jolanta Nitka. Spośród wydarzeń muzycznych w Saloniku można przykładowo wymienić koncerty kameralne, podczas których utwory muzyki klasycznej były aranżowane na nietypowe instrumenty, takie jak akordeon. Jeden z takich koncertów odbył się w 2014 r., organizatorom udało się ściągnąć Aleksandra Susłowa, który wystąpił jako główny punkt programu. Akompaniowali mu muzycy na instrumentach nieco bardziej typowych dla muzyki klasycznej, co razem tworzyło ciekawą mieszankę, podobną do awangardowych klubów muzycznych. Warto dodać, że na te i inne wydarzenia zostały ustalone możliwie niskie ceny biletów, aby umożliwić udział każdemu, kto interesuje się sztuką wyższą.

Z kolei w ramach współpracy z ośrodkiem kultury cyklicznie odbywają się wernisaże sztuki, tworzonej na zajęciach dodatkowych przez dzieci i młodzież. Salonik często gości także pojedynczych artystów, którzy odbywają tu swoje recitale. Najczęściej tego typu „wieczorki” są urządzane pod kątem jednego ze sławnych muzyków lub kompozytorów, którego utwory wykonuje dany artysta. Przykładowo, jesienią 2014 roku Stanisław Sołowiew gościł w Saloniku, grając kompozycje Liszta, poprzedzony wstępem na temat historii jego muzyki. W to miejsce ściągają także artyści z dalekich krajów. Np. w maju 2016 roku goście kolejnego z „wieczorków” mogli posłuchać piosenek piosenkarki Kirbanu, pochodzącej z Australii, która w Obornikach promowała swoją nową płytę. Udział w tych i innych wydarzeniach jest możliwy dzięki temu, że miasto jako popularne turystycznie posiada bogatą bazę noclegową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz