Osiedle Katedralne w Kamieniu Pomorskim – pomnik historii

Dla pragnących zgłębiać historyczne dzieje naszego narodu punktem obowiązkowym podczas wizyty na Pomorzu powinno być Osiedle Katedralne w Kamieniu Pomorskim. Teren ten jako obszar o szczególnym znaczeniu historycznym, został zakwalifikowany jako pomnik historii.

Na terenie osiedla najważniejszym z obiektów jest Konkatedra św. Jana Chrzciciela. Została wzniesiona w roku 1176 na miejscu ówczesnego drewnianego kościółka z 1124 roku. Jest to najstarszy zabytek architektury sakralnej na terenie Pomorza Zachodniego. Warto wspomnieć o barokowych organach z 1669 roku znajdujących się we wnętrzu Katedry. Zaliczane są one do grupy najcenniejszych polskich instrumentów. Nieprzerwanie od ponad pół wieku w Katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który (dzięki zabytkowym organom oraz wspaniałej akustyce we wnętrzu budowli ), przyciąga za każdym razem tłumy słuchaczy.

Kolejnym obiektem zasługującym na uwagę jest Pałac Biskupi. Jest to niewątpliwie najpiękniejsza i najokazalsza budowla na Osiedlu Katedralnym. Jego powstanie datuje się na wiek XV. Obecnie znajduje się w nim kościelne archiwum oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Warto zajrzeć również do Dworku von Kleista. Został on wybudowany w XIV wieku jako Kuria Dziekana. Wyniszczony przez lata pożarami, został odbudowany w XVIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza postaci ówczesnego dziekana kościelnego Ewalda Georga Jurgena von Kleista, który zamieszkiwał posiadłość oraz hobbistycznie zajmował się badaniem elektryczności (jego dziełem jest pierwsza udana próba z kondensatorem elektrycznym).

Wybierając się na Pomorze, zastanawiamy się, którą miejscowość wybrać jako bazę noclegową. Z reguły nasze myśli krążą wokół miasteczek usytuowanych w pobliżu piaszczystych plaż (Rewal, Dziwnówek, Międzywodzie). Tymczasem Kamień Pomorski może pochwalić się równie pięknym położeniem nad Zatoką Kamieńską, a do tego dobrze rozbudowaną bazą noclegową []. To nie tylko hotele, hostele czy kwatery prywatne, ale także uzdrowiska. W sezonie wakacyjnym działa tam również schronisko młodzieżowe, a noclegi oferują niektóre szkoły. Warto zatem rozważyć wybór kamienia Pomorskiego jako miejsca na nocleg. Poza atrakcyjnym położeniem miasto to wyróżnia bowiem wyjątkowy zbiór obiektów o ogromnym znaczeniu historycznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz