Główny Szlak Sudecki wiodący przez Zieleniec

Główny Szlak Sudecki nazwany został w 1973 roku imieniem Mieczysława Orłowicza. Wiedzie przez najciekawsze partie Sudetów – rozpoczyna się w Świeradowie–Zdroju, wiedzie przez Zieleniec będący częścią miasta Duszniki-Zdrój i kończy się w Prudniku. Jeśli chodzi o o długość, to zaraz po Głównym Szlaku Beskidzkim jest to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce – ma około 440 kilometrów. Nie jest możliwe przebycie nawet 1/8 tego toru w jeden dzień, dlatego baza noclegowa działa tutaj bardzo sprawnie – na swojej drodze spotkamy nie jedno schronisko, w którym spędzić możemy noc, a potem ruszyć dalej.

Główny Szlak Sudecki utworzony został na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Od tamtego czasu przebyły go w całości lub jedynie we fragmentach dziesiątki tysięcy osób jeśli nie setki tysięcy. Bardzo ciekawymi miejscami znajdującymi się na torze są Góry Izerskie (więcej – informacje), będące w połowie górami polskimi – druga połowa należy do Czech.

Podczas ustalania biegu Głównego Szlaku Sudeckiego pominięto Śnieżkę, która jest najbardziej znanym szczytem Sudetów. Nie uwzględniono w niż również Śnieżnika. Wynagradzają to jednak rozpościerające się dookoła widoki, które znalazły się na tej trasie – są to różnego rodzaju podziemne tunele czy skalne jaskinie, a także wiele interesujących zabytków. Planując przebycie całego odcinka, powinniśmy dać sobie na to około dwóch tygodni. Istnieje również wiele odnóg tej ścieżki, dzięki którym będziemy mogli zwiedzić miejsca, które najbardziej nas interesują.

Możliwości przenocowania (Zieleniec – spis) w znajdujących się tam schroniskach bardzo usprawniają ruch turystyczny, ale również sprawiają, że turyści coraz chętniej decydują się na dłuższe górskie wyprawy. Naprzeciw potrzebom tych osób, które nie chcą spędzić nocy w górach, wychodzi baza noclegowa wszystkich okolicznych miejscowości, czyli również Zieleńca. Główny Szlak Sudecki, a właściwie całe jego przebycie to wielkie wyzwanie dla turystów, jednak wielu z nich się na to decyduje, co powoduje, że ich pobyt w okolicach Zieleńca staje się niezapomnianą przygodą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz