Festiwal Bukowiny Tatrzańskiej – Sabałowe Bajania

Bukowina Tatrzańska (opis Bukowina Tatrzańska) jest wsią podhalańską leżącą w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Jest siedzibą władz gminy wiejskiej Bukowina Tatrzańska. Liczba mieszkańców w samej wsi wynosi niecałe trzy tysiące osób zameldowanych tam na stałe. Jest to więc dosyć duża miejscowość, położona na obszarze znajdującym się na wysokości od 860 m n.p.m., do 1000 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą już z XII wieku. Bukowina była wsią typowo rolniczą. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto inwestować w bazę noclegową i gastronomiczną. Rozwój w tym kierunku spowodował, że obecnie jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości. Dobrze rozbudowana baza noclegowa (noclegi Bukowiny Tatrzańskiej) i gastronomiczna, atrakcje turystyczne takie jak Termy Bukowina oraz przepiękne krajobrazy górskie i widok na Tatry. Wioska ma wszystko co potrzebne do tego, żeby stać się turystycznym przystankiem chętnie odwiedzanym zarówno latem, jak i zimą.

Zimą Bukowina Tatrzańska stawia głównie na tych turystów, którzy lubią jeździć na nartach. Oczywiście, we wsi znajduje się wyciąg narciarski oraz stoki do zjeżdżania i szkółki narciarskie, a także wypożyczalnie różnego sprzętu zimowego. Można też znaleźć szkółki narciarskie z ofertą dla dzieci i stoki przygotowane specjalnie dla dzieci. Warto wybrać się całą rodziną i spędzać czas na jeździe na nartach. Z kolei latem Bukowina oferuje trasy turystyczne pod piesze i rowerowe wędrówki, które pozwolą na podziwianie przepięknej panoramy Tatr (Góry Świętokrzyskie – tam też warto się udać). Jednak przygotowuje jeszcze jedną atrakcję, która kojarzona jest dokładnie z tą miejscowością. Jest to festiwal Sabałowe Bajania. Właściwie jest to konkurs, który od 1967 roku jest organizowany, skierowany jest do gawędziarzy, starostów weselnych, śpiewaków, instrumentalistów, a jego celem jest propagowanie podhalańskiej kultury, która słynie z przekazywania sobie opowieści, tańca i śpiewu. Festiwal stał się tak rozpoznawalną imprezą, że niektórzy turyści wybierają termin pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej, właśnie wtedy kiedy organizowany jest konkurs. Atrakcja na pewno jest warta zobaczenia, wrażenia jakie pozostawia po sobie widok bogatej kultury i tradycji Podhala w jednym miejscu, są niezapomniane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Festiwal Bukowiny Tatrzańskiej – Sabałowe Bajania

  1. Mira pisze:

    W Bukowinie jestem praktycznie każdej zimy i w każde wakacje – nie ma szans się tam znudzić 🙂 Atmosfera jest super, noclegi w góralskich domkach i te regionalne potrawy – uwielbiam! 🙂

Dodaj komentarz