Strążyska

Dolina Strążyska słynie przede wszystkim z popularnej Herbaciarni Parzenica w okolicach Zakopanego u samego szczytu Tatr. Herbaciarnie to niezwykłe miejsce gdzie można nie tylko wypocząć, ale posmakować najpyszniejsze herbaty w okolicach. Herbaciarnie znajduje się w małym drewnianym domku, nikt by się nie spodziewał, że taka górska chatka serwuje nie tylko pyszną herbatę z goździkami, ale także pyszne domowe obiadki i śniadania dla przybyłych turystów. Okolice Parzenicy to nie tylko cisza i spokój to także szlaki prowadzące w Tatry, niejeden turysta po długiej wycieczce w góry zatrzymuje się w Parzenicy by odpocząć i zobaczyć Giewont z bliska. Dolina Strążyska owiana jest świerkowym lasem, polaną i osadą pasterska, Tatry słyną nie tylko z wypasu owiec ale także z dawnej drewnianej architektury którą można podziwiać do dnia dzisiejszego.

W okolicach Herbaciarni znaleźć można wodospad Siklawica, Dolinę Małej Łąki i Kalatówki i Sarnią Skałę.

Aby odwiedzić Dolinę Strążyską w Tatrach warto kierować się czerwonym szlakiem z Zakopanego, który prowadzi przez przełęcz w Grzybowcu, szlak ten to około 40 minut spaceru. Żółty szlak prowadzi do Wodospadu Siklawica a szlak czarny, to ścieżka nad Reglami, prowadzi przez Kuźnice, Czerwoną Przełęcz oraz Dolinę Małej Łąki.

Warto także pamiętać, że w okolice doliny tatrzańskiej dojeżdżają busy, przyroda doliny to przede wszystkim:

  • sosna drzewokosa
  • tojad kotuli
  • złoć mała
  • irga kutnerowata
  • jarząb nieszpułkowy

W Herbaciarni Parzenica panuje góralska gościnność, poczuć w tym miejscu można zapach wszystkich ziół, jakie tylko można znaleźć w Tatrach. Zwykła herbata, można ukazać Wam, jakie walory kryją Tatry.

Nie zapomnijcie o spróbowaniu żeberka z kwaśnica, piernika i szarlotki, a kto lubi borówki też znajdzie je w menu.