Chochołów

Chochołów to piękna podhalańska wioska położona w okolicach Zakopanego przy Czarnym Dunajcu. Chochołów jest nie tylko jedną z piękniejszych wsi spiskich, ale także miejscem licznych wypadów w Tatry, przez wieś przechodzi wiele szlaków turystycznych w te okolice. Chochołów jest mało znaną miejscowością w Polsce, dlatego odpoczynek w na tych terenach będzie pełen wrażeń bez zbędnego hałasu i natłoku turystów. Chochołów to także żywy skansen wiejskich tradycji, kultury i kuchni góralskiej, gaździny od lat mieszkające na wsi każdego roku otwierają swoje gospodarstwa dla turystów. Każdy kto chce poznać tą krainę z bliska w Chochołowie ma taką okazję. Już w XVI wieku na terenie dzisiejszego Chochołowa formowała się osa górska, w tych latach pierwszym sołtysem był Bartłomiej Kluska. Warto także wiedzieć, że na terenie dzisiejszej wsi w latach okupacji, powstało powstanie Chochołowskie.

Chochołów jest niewielką wsią z wielką kulturą i licznymi miejscami, które warto odwiedzić.

Muzeum Powstania Chochołowskiego, to góralska chata w której zobaczyć można zbiory dzieł i przedmiotów związanych z dawnym powstaniem na tych ziemiach.

Kościół Św. Jacka, to XIX wieczna neogotycka świątynia znajdująca się w centrum wioski. Innymi atrakcjami wioski są drewniane domy chochołowskie, coroczne mycie chałup góralskich, Podhale, okoliczne bacówki i polany, oraz imprezy folklorystyczne odbywające się co jakiś czas w Chochołowie.

Lekko słone i wędzone sery kozie to popularne wędzone oscypki podhalańskie, nie ma w Chochołowie chałupy w której nie przyrządzałoby się takich smakołyków.

Osypkowa produkcja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, receptura i smak są niezmienne od bardzo dawna.