sprawdzenie kontrahenta

Jak prześwietlić kontrahenta przed nawiązaniem z nim współpracy?

Nawiązanie współpracy z inną firmą może być jedną z najważniejszych decyzji w historii naszego przedsiębiorstwa. Jeśli współpraca ta będzie udana, tylko na tym zyskamy rozwijając się i uzyskując tak cenną stabilność finansową. Nieprzemyślana decyzja może jednak doprowadzić do wielu niepożądanych zdarzeń. W skrajnym przypadku może nawet przyczynić się do upadku firmy. Jeszcze przed podpisaniem wiążących nas umów handlowych, warto zastanowić się więc nad tym, czy dobrym pomysłem nie będzie zweryfikowanie potencjalnego partnera handlowego i przekonanie się o tym, co może nam on rzeczywiście zaoferować?

Zacznij od zebrania danych

Dziś mamy do dyspozycji wiele interesujących narzędzi umożliwiających weryfikację partnera handlowego. Jeśli jednak mamy w planie skorzystanie z nich, niezbędne będzie zdobycie jego danych. Na szczęście, zdobycie danych firmy przeważnie nie jest skomplikowanym zadaniem. Przedsiębiorstwa podają na swoich stronach www zarówno numery NIP, jak i REGON. Trudności nie stanowi także zdobycie informacji na temat tego, gdzie mieści się siedziba konkretnej firmy. Może się wydawać, że są to podstawowe informacje, warto jednak pamiętać, że już dzięki nim jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nasz potencjalny partner handlowy rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą. Najlepiej wykorzystać w tym celu z danych dostępnych w CEIDG. Znajdują się tam dane nie tylko na temat firm zarejestrowanych, ale i tych, które zawiesiły działalność oraz zostały wykreślone z rejestru.

Czy nasz partner ma pieniądze?

Jeśli firma, która szuka z nami kontaktu, deklaruje gotowość wspierania finansowo naszych inwestycji, mamy powody do zadowolenia. Warto jednak pamiętać o tym, że niejednokrotnie deklaracje nie mają odbicia w stanie faktycznym. Jeśli obawiamy się, że może tak być także w naszym przypadku, powinniśmy sprawdzić dane zgromadzone w KRD. Jednym z najpoważniejszych problemów firm są współcześnie zatory płatnicze. Informacje, które możemy znaleźć w KRD, nie odpowiedzą nam, oczywiście, na pytanie o to, czy ich ryzyko pojawi się także w naszym przypadku. Jeśli jednak będzie z nich wynikać, że nasz przyszły partner handlowy już dziś ma zaległości wobec ZUS, mamy podstawy przypuszczać, że współpraca z nami nie będzie układać się tak dobrze, jak początkowo tego oczekiwaliśmy.

Podczas analizowania danych zawartych w KRD, warto zwrócić szczególną uwagę na dział VI. To właśnie tam znajdują się informacje dotyczące prowadzonych postępowań likwidacyjnych. Tam również można dowiedzieć się, które firmy ogłosiły upadłość.

kobieta biuro

Poznaj możliwości BIG

Biuro Informacji Gospodarczej jest podmiotem, który już od dawna, z powodzeniem, gromadzi dane na temat przedsiębiorców. Tu na szczególne zainteresowanie zasługuje InfoMonitor, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, czy nasz przyszły partner finansowy nie jest jedną z firm figurujących w Rejestrze Długów. Korzystanie z możliwości BIG budzi kontrowersje. Wymaga wcześniejszego złożenia wniosku, a do tego jest odpłatne. Wiele osób podkreśla jednak, że jest to źródło naprawdę cennych danych, którymi warto się zainteresować.

A może pomoc z zewnątrz?

Bardzo często atrakcyjna oferta wymaga szybkiej reakcji. Gdy zarządza się niewielką firmą, często nie ma się czasu na wertowanie Internetu w poszukiwaniu interesujących danych. Dlaczego więc nie mielibyśmy zrezygnować z takiego podejścia i poprosić o pomoc jedną z firm zewnętrznych? Sprawdzaniem potencjalnych kontrahentów zajmuje się wiele firm. Znalezienie tych, które oferują usługi na szczególnie wysokim poziomie, nie jest przy tym trudne.

Tekst opracowany przez biuro rachunkowe Tax Bonus, które świadczy usługi rachunkowe dla firm ze śląska.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *